Ustaw jakos strona startowa Poleć znajomemu Kanał RSS

Zielono mi

Mikoryza


Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego niektóre gatunki grzybów rosną tylko po konkretnymi gatunkami drzew? Rozwiązanie zagadki jest bardzo proste i kryje się pod tajemniczą nazwą - mikoryza.


Mikoryza to powszechnie występujące zjawisko w świecie przyrody. Polega ono na symbiozie (współżyciu) korzeni lub innych części (nawet nasion) roślin z grzybami. Zjawisko to dotyczy około 85% wszystkich roślin. Ta wartość pokazuje jak ważna rolę w naturze pełnią grzyby. Gdyby bowiem nie one, wiele roślin nie mogłoby w ogóle rosnąć!

Na czym polega ta specyficzna symbioza roślin i grzybów? Współzależność roślin i grzybów daje obu stronom korzyści. Rośliny zyskują lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych (zwiększa się bowiem powierzchnia chłonna korzeni), a także do produkowanych przez grzyby substancji regulujących wzrost. Grzyby natomiast korzystają z glukozy (cukru, który produkują rośliny; a jak wiadomo wszystko co słodkie jest bardzo smaczne).

Mutualizm - nieodzowna symbioza


W niektórych przypadkach rozwój konkretnej rośliny jest całkowicie zależny od konkretnego gatunku grzyba – mówimy wtedy o mutualizmie. Jeśli mamy do czynienia z takim obligatoryjnym (koniecznym) współżyciem, brak grzyba oznacza dla rośliny śmierć.

Gdzie szukać prawdziwków?
Powszechnie występujące pary grzyb-roślina to te, które dotyczą grzybów kapeluszowych, które tak chętnie jesienna porą zbieramy a potem zjadamy. I tak:

•prawdziwka (borowika szlachetnego; najszlachetniejszego i przez wielu uznawanego za najsmaczniejszego grzyba jadalnego naszych lasów) spotkamy pod świerkami, sosnami i dębami;
•borowik sosnowy zawiązuje mikoryzy, a co za tym idzie - rośnie tylko w parze z sosnami;
•podgrzybka brunatnego znajdziemy pod bukiem, sosną, świerkiem;
•koźlarz babka (kozaka babkę) tworzy mikoryzę z brzozami rosnącymi na suchym podłożu;
•maślaka zwyczajnego odnajdziemy pod sosnami.

Wrzosy, storczyki i porosty


Inne znane przykłady mikoryzy dotyczą roślin storczykowatych, których nasiona kiełkują wyłącznie w obecności grzybni. Podobnie ma się sprawa z wrzosem, już w nasionach tej rośliny znajdują się grzybnie, bez których nie mogą one wykiełkować.Najbardziej spektakularnym przykładem współżycia grzyba i rośliny są porosty. Porosty to oddzielna grupa organizmów zaliczanych do grzybów. Pojedynczy porost to na trwałe złączony grzyb i glon lub sinica (prymitywna roślina). Ciekawą cechą porostów jest to, że zalicza się je do organizmów pionierskich - tzn. takich, które zasiedlają mało przyjazne siedliska takie jak nagie skały, korę drzew czy najuboższe gleby.


 
Zgłoś się do konkursu !


     powrót

Podziel się    
Skomentuj


Gry

Wielkie sprzątanie

Czas na wielkie sprzątanie. Musisz zamieść śmieci do kosza sterując strzałkami. czytaj więcej
[zobacz wszystkie gry]
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kraków 2010


Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka